The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Next Screening

Manila Philippines

27-28 March 2021

UPFI Film Center

Toronto

 

Los Angeles

Amsterdam

New York

September 2020 WINNERS

Asian Cinematography AWARDS (ACA)

Best Film of the Month

TITLE: Magnum Opus (Tunisia)


DIRECTOR: Myriam Khammassi


PRODUCER:  Higher School of Audiovisual and Cinema


Synopsis:

In his quest for the perfect sculpture, aiming to reproduce the
human body and especially the flesh, Slim, a sculptor, will go as far as
kill to create the perfect exposure, the perfect mix between
pulp and clay.

Director Biography –  Pedro Pires:

After starting a career in communication and webmarketing, I decided to follow my dreams and become a filmmaker. Writing and directing movies is like giving birth, it’s all about magic !

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

AWARDS:


Best Short Film


Best Student Short Film


Best Director


All Winners of the Categories:

September 2020

Magnum Opus<p>(Tunisia)

Magnum Opus

(Tunisia)

3 AWARDS

Myriam Khammassi

Yangji<p>(Korea)

Yangji

(Korea)

2 AWARDS

Chaerin Kim and Moonkyeong Kim

Impermanence<p>(Vietnam)

Impermanence

(Vietnam)

3 AWARDS

Phạm Gia Quý, Nguyễn Văn Duy Linh & Kai Dickson

The Beautiful Mudanjiang<p>(China)

The Beautiful Mudanjiang

(China)

2 AWARDS

Volker Schellbach, Liang Zhongqiang and Yu Guangwei

SaltWater<p>(Lebanon)

SaltWater

(Lebanon)

2 AWARDS

Johnny Najem

Grandfather and Grandson<p>(Macedonia)

Grandfather and Grandson

(Macedonia)

Best Cinematography of a Feature Film

Patru Paunescu

What If Nothing?<p>(Poland)

What If Nothing?

(Poland)

Best Documentary Short Film

Monika Krupa, Dorota Mandziara and Paweł Kwiatkowski

Basurero<p>(Philippines)

Basurero

(Philippines)

Best Cinematography of a Short film

Jae Hyuk Lee

My Tagalong<p>(Canada)

My Tagalong

(Canada)

Best Animated Short Film

Jerry Wang

Waking Lion<p>(China)

Waking Lion

(China)

Best Cinematography of an Asian Short Film

Keshawn Cui

RenaiDance<p>(China/ Taiwan/ USA)

RenaiDance

(China/ Taiwan/ USA)

Best Cinematography of an Animated Short Film

Zhike Yang and Wenjie Wu

A Kid And His Panda<p>(USA)

A Kid And His Panda

(USA)

Best Cinematography of a Student Short Film

Azariah Bjorvig

Alternative Dragon<p>(Japan)

Alternative Dragon

(Japan)

Best Experimental Short Filmlm

Takehito Wada

Golden Eagles AWARDS

Films selected to the Live Screening - MANILA 2021

Bully<p>(India)

Bully

(India)

2 AWARDS

Adhip Iyer, V. V. Ramani and Sunanda Wong

Patroon<p>(Netherlands)

Patroon

(Netherlands)

2 AWARDS

Rui Jiang Ong

À La Carte<p>(Vietnam)

À La Carte

(Vietnam)

4 AWARDS

Jay Do, Tuan Do and Tu Nguyen

The Dream<p>(Turkey)

The Dream

(Turkey)

3 AWARDS

Mehmet Nuri Kaya, Göktan Göktaş and Ceren Taştoka

Lemmings<p>(Japan)

Lemmings

(Japan)

3 AWARDS

Yosuke Sumi

Felt Love<p>(USA)

Felt Love

(USA)

Best Animated Short Film

Angeline Vu and Arlene Bongco

Cha<p>(United Kingdom)

Cha

(United Kingdom)

2 AWARDS

Gagandeep Kalirai and James Bowsher

The Cloud Is Still There<p>(Malaysia)

The Cloud Is Still There

(Malaysia)

3 AWARDS

Mickey Lai Loke Yee and Lee Kah Giap

Touch<p>(Malaysia)

Touch

(Malaysia)

2 AWARDS

Chong Boon Yee

Alexandre the Fool<p>(Canada)

Alexandre the Fool

(Canada)

3 AWARDS

Pedro Pires

Gon, The Little Fox<p>(Japan)

Gon, The Little Fox

(Japan)

2 AWARDS

Takeshi Yashiro & Yoshihiro Nose

Benaya’s diary<p>(Israel)

Benaya’s diary

(Israel)

Best Music Video

Daniel Finkelman

Magnum Opus<p>(Tunisia)

Magnum Opus

(Tunisia)

3 AWARDS

Myriam Khammassi

Yangji<p>(Korea)

Yangji

(Korea)

2 AWARDS

Chaerin Kim and Moonkyeong Kim

Housemaid<p>(Thailand)

Housemaid

(Thailand)

3 AWARDS

Prach Rojanasinwlai and Siravich Uekrongtham

Star Child<p>(France)

Star Child

(France)

3 AWARDS

Alex Guéry

Infinite Tao<p>(USA/China)

Infinite Tao

(USA/China)

3 AWARDS

Kai Deng, Yuanjia Lin and Luman Zhou

Wind<p>(China)

Wind

(China)

3 AWARDS

Dadren Wanggyal

A.D. 2019<p>(Poland)

A.D. 2019

(Poland)

4 AWARDS

Jan Grobliński

The Haunted Swordsman<p>(USA)

The Haunted Swordsman

(USA)

5 AWARDS

Kevin McTurk and Lisa Henson

Luna<p>(Lebanon)

Luna

(Lebanon)

3 AWARDS

Samer Al Sayegh

Revulsion<p>(Iran)

Revulsion

(Iran)

5 AWARDS

Reza Nejati and Iranian Youth Cinema Society

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

Did you make a film?

Give Your Dreams a Chance. It Could Be YOU. Submit your film to the festival.

This month Student & Gold Members Discount

CONTACT:

asia@cawards.org


FESTIVAL DIRECTOR:

Winston Catarroja

winston@cawards.org

Asian Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG

Asian Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2020 © Created by CAWARDS.ORG

asian cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
    adminSEPTEMBER 2020 WINNERS