The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Next Screening

Manila Philippines

July 2021

UPFI Film Center

Toronto

 

Los Angeles

Amsterdam

New York

November 2020 WINNERS

Asian Cinematography AWARDS (ACA)

Best Film of the Month

TITLE: Infinite Tao (USA/China)


DIRECTOR: Kai Deng


PRODUCER:  Luman Zhou and Yuanjia Lin


DOP: Jon Keng


Synopsis:

A hopeless swordsman has been drifting in the dessert until a swords woman shows up. She awakens his passion and previous glory. They have to conquer the enemies to continue the journey towards the mountains.

 

 

Director Biography –  Kai Deng:

Kai Deng is a writer/director based in Los Angeles. After finishing his study at the Guangzhou Academy of Fine Art in China, Kai moved to Pasadena for his Film Production MFA at the ArtCenter College of Design in 2018. Kai has directed many shorts and a commercial for Mercedes-Benz AMG. He is passionate about martial arts and action style filmmaking.

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

AWARDS:


Best Cinematographer of the Month


Best Short Film


Best Cinematography of an Asian Short Film


All Winners of the Categories:

November 2020

Infinite Tao<p>(USA/China)

Infinite Tao

(USA/China)

3 AWARDS

Kai Deng, Yuanjia Lin and Luman Zhou

We to Me<p>(USA/Vietnam)

We to Me

(USA/Vietnam)

4 AWARDS

Jade Chase and The Bridge Co.

Split Apart<p>(Greece)

Split Apart

(Greece)

3 AWARDS

Zina Papadopoulou, Petros Papadopoulos and Louizos Aslanidis

The Last Step<p>(Austria)

The Last Step

(Austria)

2 AWARDS

Stanislav Matveev, Rafael Toro Cortes, Luna Riedler and Lena Zyadeh

Filmfaker<p>(Malaysia)

Filmfaker

(Malaysia)

2 AWARDS

Tang Wan Yin, Soo Ghee Goh, Robert Chua and Khanadh Dusadeevijai

For Hope’s Flickering Star<p>(China)

For Hope’s Flickering Star

(China)

Best Feature Film

Wang Chao, Wang Qikun and Quan Yintao

Dead name<p>(Iran)

Dead name

(Iran)

Best Asian Short Film

Hosein Mira Mohammadi

Shutter<p>(USA)

Shutter

(USA)

Best Cinematography of a Student Short Film

Alex Zajicek

Creative mind<p>(Iran)

Creative mind

(Iran)

Best Animated Short Film

Mahdi Barqzadegan

Perhaps Today<p>(Lebanon)

Perhaps Today

(Lebanon)

Best Asian Director

Nadine Asmar

The King<p>(Spain/Maldives)

The King

(Spain/Maldives)

Best Underwater Cinematography

Oriol Viver Torres

Bread and forgetfulness<p>(Iran)

Bread and forgetfulness

(Iran)

Best Middle Eastern Short Film

Kaveh Azizinejad and Broomand

Contacts<p>(Israel)

Contacts

(Israel)

Best Music Video

Itamar Baruch

Golden Eagles AWARDS

Films selected to the Live Screening - MANILA 2021

Bully<p>(India)

Bully

(India)

2 AWARDS

Adhip Iyer, V. V. Ramani and Sunanda Wong

Patroon<p>(Netherlands)

Patroon

(Netherlands)

2 AWARDS

Rui Jiang Ong

À La Carte<p>(Vietnam)

À La Carte

(Vietnam)

4 AWARDS

Jay Do, Tuan Do and Tu Nguyen

The Dream<p>(Turkey)

The Dream

(Turkey)

3 AWARDS

Mehmet Nuri Kaya, Göktan Göktaş and Ceren Taştoka

Lemmings<p>(Japan)

Lemmings

(Japan)

3 AWARDS

Yosuke Sumi

Felt Love<p>(USA)

Felt Love

(USA)

Best Animated Short Film

Angeline Vu and Arlene Bongco

Cha<p>(United Kingdom)

Cha

(United Kingdom)

2 AWARDS

Gagandeep Kalirai and James Bowsher

The Cloud Is Still There<p>(Malaysia)

The Cloud Is Still There

(Malaysia)

3 AWARDS

Mickey Lai Loke Yee and Lee Kah Giap

Touch<p>(Malaysia)

Touch

(Malaysia)

2 AWARDS

Chong Boon Yee

Alexandre the Fool<p>(Canada)

Alexandre the Fool

(Canada)

3 AWARDS

Pedro Pires

Gon, The Little Fox<p>(Japan)

Gon, The Little Fox

(Japan)

2 AWARDS

Takeshi Yashiro & Yoshihiro Nose

Benaya’s diary<p>(Israel)

Benaya’s diary

(Israel)

Best Music Video

Daniel Finkelman

Magnum Opus<p>(Tunisia)

Magnum Opus

(Tunisia)

3 AWARDS

Myriam Khammassi

Yangji<p>(Korea)

Yangji

(Korea)

2 AWARDS

Chaerin Kim and Moonkyeong Kim

Housemaid<p>(Thailand)

Housemaid

(Thailand)

3 AWARDS

Prach Rojanasinwlai and Siravich Uekrongtham

Star Child<p>(France)

Star Child

(France)

3 AWARDS

Alex Guéry

Infinite Tao<p>(USA/China)

Infinite Tao

(USA/China)

3 AWARDS

Kai Deng, Yuanjia Lin and Luman Zhou

Wind<p>(China)

Wind

(China)

3 AWARDS

Dadren Wanggyal

A.D. 2019<p>(Poland)

A.D. 2019

(Poland)

4 AWARDS

Jan Grobliński

The Haunted Swordsman<p>(USA)

The Haunted Swordsman

(USA)

5 AWARDS

Kevin McTurk and Lisa Henson

Luna<p>(Lebanon)

Luna

(Lebanon)

3 AWARDS

Samer Al Sayegh

Revulsion<p>(Iran)

Revulsion

(Iran)

5 AWARDS

Reza Nejati and Iranian Youth Cinema Society

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

Did you make a film?

Give Your Dreams a Chance. It Could Be YOU. Submit your film to the festival.

This month Student & Gold Members Discount

CONTACT:

asia@cawards.org


FESTIVAL DIRECTOR:

Winston Catarroja

winston@cawards.org

Asian Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG

Asian Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2020 © Created by CAWARDS.ORG

asian cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
    adminNOVEMBER 2020 WINNERS