The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Next Screening

Manila Philippines

27-28 March 2021

UPFI Film Center

Toronto

 

Los Angeles

Amsterdam

New York

June 2020 WINNERS

Asian Cinematography AWARDS (ACA)

Best Film of the Month

TITLE: Lemmings (Japan)


DIRECTOR: Yosuke Sumi


DOP: Yosuke Sumi


Synopsis:

Sho, who lives in Tokyo, wish hisself dead. One day, upon hearing the news that his sister Nagisa was in an accident, Sho rushes home to their hometown.
Nagisa wants to be a dancer, but her leg is stuck because of the accident.
However, Nagisa never gives up her dream and live each day to the fullest. Sho comes to face life in interaction with Nagisa.

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

AWARDS:


Best Short Film


Best Asian Short Film


Best Asian Director


All Winners of the Categories:

June 2020

Lemmings<p>(Japan)

Lemmings

(Japan)

3 AWARDS

Yosuke Sumi

Season of Aeon<p>(Singapore)

Season of Aeon

(Singapore)

3 AWARDS

Kassandra Lim

Ultimate Komodo<p>(Brazil)

Ultimate Komodo

(Brazil)

2 AWARDS

Marcelo Johan Ogata

Bedsore<p>(Thailand)

Bedsore

(Thailand)

2 AWARDS

Parin Intarasorn and Soraya Nakasuwan

A Cambodian Winter<p>(Cambodia)

A Cambodian Winter

(Cambodia)

2 AWARDS

Forest Wise and Bopha Phourng Lav

Felt Love<p>(USA)

Felt Love

(USA)

Best Animated Short Film

Angeline Vu and Arlene Bongco

Stem Cell<p>(Italy)

Stem Cell

(Italy)

Best Cinematography of a Feature Film

Maurizio Sala

Nucleus<p>(Germany)

Nucleus

(Germany)

Best Cinematography of a Short Film

Jonas Schmieta

The Vacancy<p>(China)

The Vacancy

(China)

Best Cinematography of an Asian Short Film

Jing Fanxiao and Hu Lifan

Loomers<p>(Iran)

Loomers

(Iran)

Best Documentary Short Film

Mehdi Boostani

Cat’s Eye<p>(USA)

Cat’s Eye

(USA)

Best Student Short Film

Haley Min Young Kreofsky and Catalina Loret

Bloom<p>(USA)

Bloom

(USA)

Best Cinematography of a Student Short Film

Shu Hirayama

Give it back!<p>(Israel)

Give it back!

(Israel)

Best Middle Eastern Short Film

Ruchama Ehrenhalt

Inverted Gloaming<p>(Chile)

Inverted Gloaming

(Chile)

Best Music Video

Matias Alvarado

Golden Eagles AWARDS

Films selected to the Live Screening - MANILA 2021

Bully<p>(India)

Bully

(India)

2 AWARDS

Adhip Iyer, V. V. Ramani and Sunanda Wong

Patroon<p>(Netherlands)

Patroon

(Netherlands)

2 AWARDS

Rui Jiang Ong

À La Carte<p>(Vietnam)

À La Carte

(Vietnam)

4 AWARDS

Jay Do, Tuan Do and Tu Nguyen

The Dream<p>(Turkey)

The Dream

(Turkey)

3 AWARDS

Mehmet Nuri Kaya, Göktan Göktaş and Ceren Taştoka

Lemmings<p>(Japan)

Lemmings

(Japan)

3 AWARDS

Yosuke Sumi

Felt Love<p>(USA)

Felt Love

(USA)

Best Animated Short Film

Angeline Vu and Arlene Bongco

Cha<p>(United Kingdom)

Cha

(United Kingdom)

2 AWARDS

Gagandeep Kalirai and James Bowsher

The Cloud Is Still There<p>(Malaysia)

The Cloud Is Still There

(Malaysia)

3 AWARDS

Mickey Lai Loke Yee and Lee Kah Giap

Touch<p>(Malaysia)

Touch

(Malaysia)

2 AWARDS

Chong Boon Yee

Alexandre the Fool<p>(Canada)

Alexandre the Fool

(Canada)

3 AWARDS

Pedro Pires

Gon, The Little Fox<p>(Japan)

Gon, The Little Fox

(Japan)

2 AWARDS

Takeshi Yashiro & Yoshihiro Nose

Benaya’s diary<p>(Israel)

Benaya’s diary

(Israel)

Best Music Video

Daniel Finkelman

Magnum Opus<p>(Tunisia)

Magnum Opus

(Tunisia)

3 AWARDS

Myriam Khammassi

Yangji<p>(Korea)

Yangji

(Korea)

2 AWARDS

Chaerin Kim and Moonkyeong Kim

Housemaid<p>(Thailand)

Housemaid

(Thailand)

3 AWARDS

Prach Rojanasinwlai and Siravich Uekrongtham

Star Child<p>(France)

Star Child

(France)

3 AWARDS

Alex Guéry

Infinite Tao<p>(USA/China)

Infinite Tao

(USA/China)

3 AWARDS

Kai Deng, Yuanjia Lin and Luman Zhou

Wind<p>(China)

Wind

(China)

3 AWARDS

Dadren Wanggyal

A.D. 2019<p>(Poland)

A.D. 2019

(Poland)

4 AWARDS

Jan Grobliński

The Haunted Swordsman<p>(USA)

The Haunted Swordsman

(USA)

5 AWARDS

Kevin McTurk and Lisa Henson

Luna<p>(Lebanon)

Luna

(Lebanon)

3 AWARDS

Samer Al Sayegh

Revulsion<p>(Iran)

Revulsion

(Iran)

5 AWARDS

Reza Nejati and Iranian Youth Cinema Society

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

Did you make a film?

Give Your Dreams a Chance. It Could Be YOU. Submit your film to the festival.

This month Student & Gold Members Discount

CONTACT:

asia@cawards.org


FESTIVAL DIRECTOR:

Winston Catarroja

winston@cawards.org

Asian Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG

Asian Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2020 © Created by CAWARDS.ORG

asian cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
    adminJUNE 2020 WINNERS