The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Next Screening

Manila Philippines

July 2021

UPFI Film Center

Toronto

 

Los Angeles

Amsterdam

New York

December 2020 WINNERS

Asian Cinematography AWARDS (ACA)

Best Film of the Month

TITLE: Wind (China)


DIRECTOR: Dadren Wanggyal



Synopsis:

Tibetan girl Gelak, whose father is unknown, thus has been discriminated in the village since she was born. As Gelak approaches adolescence, she starts to challenge the traditions, and becomes a strong young woman.

 

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

AWARDS:


Best Film of the Month


Best Feature Film


Best Asian Director


DECEMBER 2020 WINNERS

Wind<p>(China)

Wind

(China)

3 AWARDS

Dadren Wanggyal

A.D. 2019<p>(Poland)

A.D. 2019

(Poland)

4 AWARDS

Jan Grobliński

Pekak & Bisu<p>(Malaysia)

Pekak & Bisu

(Malaysia)

2 AWARDS

Jared Lee, Edward Lim & Max Lee

Letter To My Mother<p>(Iran)

Letter To My Mother

(Iran)

2 AWARDS

Amin Maher

Mahanati<p>(India)

Mahanati

(India)

Best Cinematography of a Feature Film

Dani Sanchez-Lopez

On A Saturday Afternoon<p>(Korea)

On A Saturday Afternoon

(Korea)

Best Asian Short Film

Tae Hun An

We’re Turning Into Regular People<p>(China)

We’re Turning Into Regular People

(China)

Best Cinematography of an Asian Short Film

Wen Yi Fan

Night Shift<p>(USA)

Night Shift

(USA)

Best Animated Short Film

Nicole Solis, Al Fontanilla, Connor Kirkpatrick and Adam Uthoff

Stray Katana<p>(Austria)

Stray Katana

(Austria)

Best Cinematography of an Animated Short Film

Rodrigo Preiss Maya and Daniel Toro Cortes

Rawhya’s safe haven<p>(Egypt)

Rawhya’s safe haven

(Egypt)

Best Documentary Short Film

Mohmed Fathi

Call Of The Coastal Wolves<p>(Canada)

Call Of The Coastal Wolves

(Canada)

Best Cinematography of a Documentary Short Film

Maxwel Hohn and Steve Woods

Far from Abroad<p>(Germany)

Far from Abroad

(Germany)

Best Student Short Film

Hyung-Guhn "Hugo" Yi and Naima Bouzouida

Eternity<p>(Thailand)

Eternity

(Thailand)

Best Cinematography of a Student Short Film

Thanatcha Kompaiboonsin

Blocked<p>(Iran)

Blocked

(Iran)

Best Middle Eastern Short Film

Milad Mansouri

Cyriaque<p>(New Caledonia)

Cyriaque

(New Caledonia)

Best Student/First-Time Director

Pedulla Anthony and Darman Emmanuelle

A Voyage Against Time<p>(Kuwait)

A Voyage Against Time

(Kuwait)

Best Aerial Cinematography

Mazen Huwwa

Golden Eagles AWARDS

Films selected to the Live Screening - MANILA 2021

Bully<p>(India)

Bully

(India)

2 AWARDS

Adhip Iyer, V. V. Ramani and Sunanda Wong

Patroon<p>(Netherlands)

Patroon

(Netherlands)

2 AWARDS

Rui Jiang Ong

À La Carte<p>(Vietnam)

À La Carte

(Vietnam)

4 AWARDS

Jay Do, Tuan Do and Tu Nguyen

The Dream<p>(Turkey)

The Dream

(Turkey)

3 AWARDS

Mehmet Nuri Kaya, Göktan Göktaş and Ceren Taştoka

Lemmings<p>(Japan)

Lemmings

(Japan)

3 AWARDS

Yosuke Sumi

Felt Love<p>(USA)

Felt Love

(USA)

Best Animated Short Film

Angeline Vu and Arlene Bongco

Cha<p>(United Kingdom)

Cha

(United Kingdom)

2 AWARDS

Gagandeep Kalirai and James Bowsher

The Cloud Is Still There<p>(Malaysia)

The Cloud Is Still There

(Malaysia)

3 AWARDS

Mickey Lai Loke Yee and Lee Kah Giap

Touch<p>(Malaysia)

Touch

(Malaysia)

2 AWARDS

Chong Boon Yee

Alexandre the Fool<p>(Canada)

Alexandre the Fool

(Canada)

3 AWARDS

Pedro Pires

Gon, The Little Fox<p>(Japan)

Gon, The Little Fox

(Japan)

2 AWARDS

Takeshi Yashiro & Yoshihiro Nose

Benaya’s diary<p>(Israel)

Benaya’s diary

(Israel)

Best Music Video

Daniel Finkelman

Magnum Opus<p>(Tunisia)

Magnum Opus

(Tunisia)

3 AWARDS

Myriam Khammassi

Yangji<p>(Korea)

Yangji

(Korea)

2 AWARDS

Chaerin Kim and Moonkyeong Kim

Housemaid<p>(Thailand)

Housemaid

(Thailand)

3 AWARDS

Prach Rojanasinwlai and Siravich Uekrongtham

Star Child<p>(France)

Star Child

(France)

3 AWARDS

Alex Guéry

Infinite Tao<p>(USA/China)

Infinite Tao

(USA/China)

3 AWARDS

Kai Deng, Yuanjia Lin and Luman Zhou

Wind<p>(China)

Wind

(China)

3 AWARDS

Dadren Wanggyal

A.D. 2019<p>(Poland)

A.D. 2019

(Poland)

4 AWARDS

Jan Grobliński

The Haunted Swordsman<p>(USA)

The Haunted Swordsman

(USA)

5 AWARDS

Kevin McTurk and Lisa Henson

Luna<p>(Lebanon)

Luna

(Lebanon)

3 AWARDS

Samer Al Sayegh

Revulsion<p>(Iran)

Revulsion

(Iran)

5 AWARDS

Reza Nejati and Iranian Youth Cinema Society

“The Best film of the Month automatically qualifies as an Official Selection for the Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in Manila. Further film selections will qualify upon the decision of the festival selection committee from the monthly winners.”

Did you make a film?

Give Your Dreams a Chance. It Could Be YOU. Submit your film to the festival.

This month Student & Gold Members Discount

CONTACT:

asia@cawards.org


FESTIVAL DIRECTOR:

Winston Catarroja

winston@cawards.org

Asian Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG

Asian Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2020 © Created by CAWARDS.ORG

asian cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
    adminDECEMBER 2020 WINNERS